Jak ktoś lubi sobie pogrzebać lub po prostu lubi narzędzia pochodne od systemu linux będzie raczej chciał zainstalować midnight-commander pospolicie nazywany mc. Synology ma to do siebie że bazuje na systemie linux więc znacznie ułatwia to sprawę. Niemniej jednak instalacja pakietów głównie odbywa się za sprawą Package Center.
do którego dodajemy nowe repozytorium pakietów:
tak jak to przedstawiłem na obrazku powyżej:
name: SynoCommunity
location : https://packages.synocommunity.com/
Po zatwierdzeniu pojawi się nowa zakładka Community a w niej odnajdziemy naprawdę sporo fajnych zabawek:
Należy jednak pamiętać że nie wszystkie pakiety da się zainstalować ponieważ są przygotowane do obsługi konkretnego procesora. Synology we wcześniejszych wersjach stosował np procesory typu STM Monaco ,które nie były zgodne z architekturą intela. Nie jestem wstanie na dziś przedstawić ,które pakiety działają a które nie z podziałem na wsparcie konkretnego cpu bo nie jest to tematem tego wpisu. Może kiedyś to zrobię. Nie mniej próba instalacji niezgodnego pakietu nie powoduje jakiegoś bałaganu a jedynie wyświetli komunikat o takiej niezgodności.
Wróćmy jednak do naszego midnight-commander który ma w nosie podziały i wspiera każdy rodzaj CPU jaki wykorzystywał Synology. W zakładce Community szukamy pakietu o nazwie SynoCli File Tools
Pakiet ten zawiera więcej narzędzi: command-line utilities: less, tree, ncdu, jdupes, rhash, mc (midnight-commander), nano, file, detox, rmlint, rnm, pcre2, zstd i instalujemy go. Następnie odpalamy terminal na naszym komputerze i po zalogowaniu do SSH odpalamy nasz zainstalowany mc wydając komendę:
Warto zwrócić uwagę by korzystać z SSH należy mieć włączoną jego obsługę jak przedstawiłem poniżej:
Miłej zabawy!