Instalacja proxmox backup na kontenerze LXC

Na samym początku uprzedzam że instalujesz proxmox backup wykorzystując kontener LXC na własną odpowiedzialność! Osobiście wybrałem tę formę uruchomienia proxmox backup ponieważ wykorzystuje do tego serwer który posiada zainstalowany proxmox a sam kontener LXC jest lekki i szybki a jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest powierzchnia dysku lub dysków jaką przydzielimy dla LXC o czym wspomnę na samym końcu.

Na początek tworzymy kontener LXC w oparciu o system Debian 12. Pominę tu obowiązek używania klucza dla SSH i pozostałe elementy wymagane do zabezpieczenia serwera. Logujemy się przez SSH do naszego utworzonego kontenera i pobieramy klucz dla repozytorium PBS (proxmox backup server):

wget https://enterprise.proxmox.com/debian/proxmox-release-bookworm.gpg -O /etc/apt/trusted.gpg.d/proxmox-release-bookworm.gpg

Kolejnym krokiem jest utworzenie pliku dla nowego repozytorium:

nano /etc/apt/sources.list.d/pbs-install-repo.list

do którego wklejamy zawartość przedstawioną poniżej:

# Proxmox Backup Server pbs-no-subscription repository provided by proxmox.com,
# NOT recommended for production use
deb http://download.proxmox.com/debian/pbs bookworm pbs-no-subscription

zapisujemy zawartość (CTRL-X, y) a następnie wykonujemy dwie ostatnie czynności:

apt update
apt install proxmox-backup-server -y

Proces instalacji trwa około 10 minut. Panel PBS jest dostępny z wykorzystaniem adresu ip i portu: <twój_adres_ip_kontenera_lxc>:8007 .Tu warto zaznaczyć że kontener LXC zainstalowanym PBS nie pozwala dopisać dodatkowego Storage/Disks a jedynie proces zapisu danych operuje w oparciu o utworzone po instalacji Datastore. Dlatego wykorzystując kontener LXC do uruchomienia PBS należy wykorzystać jak największą powierzchnię dysku lub dysków z określeniem konkretnych katalogów do przechowywania danych np /backup/1 , backup/2 itd. Warto jeszcze pamiętać by wyeliminować nadpisywanie danych z różnych serwerów proxmox wykorzystujących to samo ID 101 / 102 / itd by ustawić odpowiednia dla naszego zastosowania namespace.

Miłej zabawy!