Na samym początku kilka ważnych informacji! Nie jestem żadnym specjalistą i raczej staram się szukać jak najłatwiejszych rozwiązań ale zaznaczam że korzystasz z poradnika na własną odpowiedzialność. Nie korzystaj z tego poradnika na maszynie produkcyjnej na której masz utworzone jakieś VM. Druga sprawa ZFS nie działa na serwerach ze sprzętowym kontrolerem ,który obsługuje np funkcję cache tz że ZFS komunikuje się bezpośrednio z dyskami więc oprogramowanie samo w sobie niezależnie od sprzętowego kontrolera tworzy RAID jaki wybierzesz podczas konfiguracji. Kolejna ważna sprawa ,że poradnik jest dedykowany dla systemu Debian 12 i poniższe informacje zostały wykorzystane na serwerach zakupionych w firmy Hetzner ,które to serwery posiadają 10 dysków po 16TB i dwa dyski nvme 0,9TB. Przez pośpiech na wszystkich serwerach został zainstalowany proxmox na pierwszym dysku nvme a reszta dysków została pozostawiona do dalszej konfiguracji. Docelowo serwery mają służyć do obsługi storage na bazie minio który jest kompatybilny z S3 jako klaster.
Na początek dodajemy nowe repozytorium, w tym celu tworzymy nowy plik:
i dodajemy do niego zawartość jak poniżej:
dodatkowo ustawiamy co ma być instalowane z tego repozytorium, w tym celu tworzymy kolejny plik jak poniżej:
i dodajemy do niego tę zawartość:
następnie aktualizujemy repozytorium na naszym serwerze:
i instalujemy nasz ZFS:
Jeżeli proces przebiegł bez problemów ,proxmox będzie miał dostępną i aktywną opcję do utworzenia strorage z wykorzystaniem ZFS.
Jeszcze bardzo ważna uwaga! ZFS wymaga bardzo dużo pamięci ram. Przyjęte jest ,że na każdy 1TB powierzchni dysku środowisko oparte na ZFS potrzebuje około 2GB pamięci RAM do prawidłowej pracy. Nie jest to wartość graniczna lecz należy dokładnie obserwować co się dzieje przy wykorzystaniu tego konkretnego storage zwłaszcza gdy bawimy się w duży klaster. Tu jeszcze raz zaznaczę by dokładnie przemyśleć czy twój serwer jest wstanie obsłużyć ZFS! Miłej zabawy!